Zarezerwuj swój pokój

Wpisz w formularzu swoje dane oraz planowany termin pobytu, a recepcjonista sprawdzi dostępność danego pokoju w podanym terminie i skontaktuje się celem potwierdzenia rezerwacji.







    ul. Kołodziejska 34, Kraków

    Bazylika Bożego Miłosierdzia

    Bazylika Bożego Miłosierdzia została poświęcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 roku. Po wejściu do Bazyliki wita Cię Gospodarz tego domu, Pan Jezus Miłosierny (obraz namalowany przez krakowskiego malarza Jana Chrząszcza), a także Gospodyni Maryja, czyli Matka Miłosierdzia. Obraz otacza krzew miotany wiatrem, który jest symbolem współczesnego człowieka dotkniętego wieloma trudnościami i problemami. Chrystus idzie w stronę człowieka, a z Jego serca wytryskują promienie łask. W środku krzewu znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, świadczącej o zawierzeniu świata i każdego człowieka Bożemu Miłosierdziu.

    We wnętrzu w centralnym miejscu znajduje się ołtarz wykonany z białego, karraryjskiego marmuru przypominający stół przykryty obrusem. Obok stoi krzyż i ambona na której Bóg zostawia pokarm prawdy – swoje słowo. Z góry na ołtarz spływa mocny snop światła dzięki szklanej konstrukcji dachu. Sufit, posadzka, a nawet oglądany z góry strop bazyliki ułożone są w kształcie rozchodzących się promieni, jakie widzimy na obrazie Jezusa miłosiernego. Wskazują one podwójny kierunek: ku Jezusowi, do którego idzie pielgrzym ze swoimi problemami oraz ku człowiekowi, do którego idzie Jezus ze swoimi darami. Promienie przenikają poza mury i skierowane są do całego świata jako dar miłosierdzia oraz wskazanie drogi prowadzącej ku Bogu. Nad głównym wejściem znajduje się największy krakowski witraż 148m kw przedstawiający wielkie słońce, na tarczy której umieszczony został jasny, świetlisty krzyż – symbol wiary. Po niżej horyzontu jest morska głębia. Według architekta Bazylika Miłosierdzia Bożego jest współczesną arką, a stojąca obok wieża jest, jak latarnia morska.

    Pielgrzymi przybywający do Bazyliki poczują się we wnętrzu, jak w arce, czyli bezpiecznie będą mogli oddać się modlitwie. Przy wejściu do Bazyliki wmurowany jest kamień, który pochodzi z Ziemi Świętej, z Góry Kalwarii. Przypomina miejsce, na którym dokonało się miejsce zbawienia, a także jest cząstką Golgoty, w którą wbity był krzyż Chrystusa. Od czasu wmurowania rozwinął się zwyczaj dotykania go, który zainicjowali pielgrzymi z 116 krajów świata przybywających do Łagiewnik. W pobliżu Bazyliki znajduje się wieża na wysokości 310m n.p.m., natomiast sam obiekt ma 76,18m. Dzięki windom możemy wjechać na taras widokowy i podziwiać panoramę Krakowa. Na wysokości 6,5m w łodzi znajduje się Pomnik Jana Pawła II,jako Wielkiego Sternika Kościoła. W rękach Ojca Świętego znajdują się dwa charakterystyczne symbole – Krzyż wieńczący pastorał, oznaka stałego Krzewiciela Wiary oraz w drugiej ręce ulatujący gołąb – symbolizujący niestrudzonego Orędownika Pokoju.